Klasická relaxační masáž

Klasická masáž je již historicky doložena v 5. tisíciletí před naším letopočtem jako jeden z účinných léčebných prostředků. Klasická zdravotní masáž, která vychází z tzv. švédské masáže, se začíná rozvíjet v 19. Století. Vychází z poznatků švédského literáta Petra Henrika Linga, který stanovil základní postup a techniku masáže, ze které čerpají maséři i v dnešní době.

Klasická masáž má několik důležitých účinků na zdraví.

  • Biochemický účinek – zrychluje proces okysličení krve, podporuje metabolismus a aktivuje lymfatický systém
  • Mechanický účinek – urychluje celkovou regeneraci lidského těla
  • Reflexní účinek – masérským působením na nervová zakončení na povrchu těla se aktivují a mohou ovlivňovat i vnitřní orgány v organismu.

Význam masáže je preventivní, léčebný, psychologický a kosmetický. Klasickou masáž doporučuji provádět po stavech, souvisejících s fyzickým vyčerpáním a svalovou únavou, při rekonvalescenci a léčbě poúrazových stavů, při chronických svalových bolestí zad, šíje a končetin. Tento druh masáže vám pomůže uvolnit svalové napětí po tělesné námaze nebo rekreačně sportovním výkonu a udržet si tak i nadále dobrou fyzickou kondici.

certifikát klasická masáž masážní stůl 2

Postup při celkové masáži

Při masáži jsou využívány speciální masérské hmaty – tření, roztírání, hnětení, chvění (vibrace) svalů s aplikací teplého rostlinného oleje nebo masážní emulze na svalové partie. Masáž se začíná a končí třením svalů.

Celková masáž těla trvá 60 – 90 minut podle zdravotního stavu a věku klienta.

Při celkové masáži se začíná polohou vleže na břiše. Postupně je masírována šíje, záda, poté postupně poloviny hýždí a jednotlivě dolní končetiny.

Pak se masírovaný otočí na záda, kde masáž pokračuje na dolních končetinách zepředu, poté se provádí masáž břicha, u mužů hrudník, u žen dekolt a celková masáž končí namasírováním paží.

Po ukončení masáže závěrečným třením je nabídnuta ještě chvíle odpočinku a zklidnění po masáži na masážním lůžku.

Ihned po masáži se nedoporučuje fyzická námaha, naopak je vhodný klid po masáži, čas na relaxaci a doplnění tekutin. Po masáži je vhodné pít nealkoholické nápoje. Při dodržení těchto doporučení může mít masáž svůj optimální účinek na vaši tělesnou a duševní pohodu po masáži.

Kontraindikace masáže

Klasická relaxační masáž je určena vždy lidem zdravým, kteří znají svůj zdravotní stav. Pokud si nejste jisti, zda je pro váš zdravotní stav masáž vhodná, můžete se nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Na vaše zdravotní problémy je nutné maséra včas upozornit, aby nedošlo ke zhoršení vašeho zdravotního stavu nevhodnou aplikací jinak prospěšné masáže.

Masáž je ze zdravotních důvodů zakázáno provádět u osob s akutním stavem onemocnění, především nádorových, horečnatých a infekčních. U žen se masáž zásadně neprovádí v těhotenství a při silném průběhu menstruace.

Masáž celého těla najednou neprovádíme také u osob s vysokým, extrémně nízkým nebo kolísavým krevním tlakem, s cukrovkou a epilepsií, protože by mohla být pro klienta velkou a nečekanou tělesnou zátěží.  Je však možné po konzultaci klienta s lékařem rozdělit masáž těla na etapy do několika dní.

Dále se masáž nedoporučuje provádět ihned po jídle nebo bezprostředně po nadměrné fyzické námaze – zde stačí masáž o několik hodin odložit.

Je také třeba maséra před masáží upozornit na vzniklé křečové žíly, vaše kožní problémy (névy, kožní záněty, vřídky, bradavice), čerstvá poranění i menšího rozměru (drobná říznutí, bodnutí hmyzem apod.) a na i mírné bolesti břicha. Tato místa budou při masáži vynechána.

 

Přejít na:Masáže